پیشنهاد برای ایجاد و طراحی سایتی بهتر از بالاترین

وقتی به سابقه سایت بالاترین می‌نگرید در کنار همه نکات مثبت این سایت قدرتمند، همیشه افرادی را می‌یابید که از شیوه تبعیض آمیز یا جهت‌گیری سیاسی یا مذهبی مدیران یا پاسخگویی یا عدم سرعت در پاسخ یا نقض قوانین یا برخورد‌های غیرقانونی و جانبدار و دستکاری مدیریت سایت در رابطه با لینک‌های ارسالی و موارد دیگر ناراضی و شاکی بوده‌اند.


بعلاوه وجود ترول‌ها و فحاش‌های سیاسی که صرفا به قصد تخریب بالاترین و جلوگیری از شکل‌گیری جوی مناسب برای تبادل آرا یا پیشرفت یا مطرح شدن یک نظر یا خبر یا گروه فعالیت می‌کنند، از یکسو و عدم برخورد قاطع یا ریشه‌ای با این جریانات و حتی حمایت گاه علنی از برخی از آنان از سوی دیگر موجب دلسردی بسیاری از کاربران و خوانندگان این سایت شده است.

دسته دیگری از ناراضیان وجود دارند که آنان را ناراضیان خودخواه نام می‌نهیم، این دسته دوست ندارند در سایت اشتراک لینک بالاترین لینک‌های ضد مذهبی یا سکسی یا از طرف سلطنت‌طلبان یا مجاهدین خلق یا مخالفان و منتقدان اصلاح‌طلبان حکومتی و دولت مورد حمایتشان مشاهده شود.

دوست گرامی جناب عباس خسروی فارسانی درخواستی جهت ایجاد سایتی مشابه بالاترین را دادند، اما سایت‌های مشابه‌ تا بحال همگی ناموفق بوده‌اند، یا مانند سایت دنباله غیب شده‌اند.

پیشنهاد
پیشنهادی برای ایجاد و طراحی سایتی برتر و متفاوت از بالاترین در فرم و محتوا ارائه می‌دهم، طرح سایتی که هیچکدام از مشکلات بالا را نداشته باشد یا حداقل کل‌کل‌ها را داشته باشد!

پیش‌تر نوشتم در صورتی‌که دوستانی مشتاق به اجرای این طرح باشند، گام اول ایجاد یک صفحه فیسبوکی برای جمع‌آوری انتقادات و پیشنهادات در مراحل قبل و ابتدای ایجاد چنین سایتی است.

سایت جدید
این سایت فقط یک سایت اشتراک لینک نخواهد بود، دهکده‌ای خواهد بود که همه چیزش را همگان شریکند و کاربران مدیرانی هستند برای تصمیم گیری و بهبود شرایط.

مدیریت کل و منابع مالی
پیشنهادها برای بخش مدیریت کل و باید و نبایدها باشد برای صفحه فیسبوک و نظر کاربران، اما بطور کلی برای ایجاد سایت جدید علاوه بر امکانات کافی، شورای مدیران باید مستقل و شفاف باشند و کاربران بتوانند در انتخاب کردن یا شدن نقش داشته باشند.

 شفاف یعنی اینکه بدانیم با چه کسانی سر و کار داریم و در جریان تمامی پاسخ‌های این افراد و نحوه مدیریت‌شان باشیم، آورده هر کس چقدر است و میزان قدرتش چقدر.

مستقل بودن به معنای بی‌تفاوت بودن یا بی‌طرف بودن نیست، منظور این است که در اداره سایت نگاه سیاسی یا مذهبی شخصی خود را دخالت ندهیم.

چون قدرت فساد می‌آورد، در سایت جدید در اتاق‌هایی ویژه دادرسی مدیران خاطی دادگاهی و تنبیه می‌شوند و رای دادگاه احتمالا بر اساس نظر سنجی و نظر اکثریت کاربران یا یک هیئت منصفه دوره‌ای متشکل از کاربران صادر خواهد شد که جزییات این قسمت باید از طریق صفحه فیسبوک و پیشنهادات کاربران تنظیم شود و همیشه قابل تغییر و بهبود باشد. چون براساس رای اکثریت امکان اخراج مدیران خاطی یا تنبل وجود دارد پس مالک حقوقی سایت و دامنه باید گروه مدیران باشد نه یک فرد خاص.

در مورد مدیران انتخابی، یکی از تفاوت‌های این سایت با موارد مشابه همین مدیران انتخابی یا امکان مدیر شدن توسط کاربران است، و دوم کنترل و محاکمه مدیران است. اما پیشنهاد بعدی من این است که کاربران بتوانند در سایت سرمایه‌گذاری کنند و در منافع یا زیان‌های احتمالی آن شریک باشند.

غرفه‌ها
تفاوت دیگر سایت پیشنهادی غرفه‌‌ای بودن آن است، غرفه‌های رایگان و غرفه‌های اجاره‌ای. هر غرفه می‌تواند به تنهایی یک سایت بالاترینی باشد و بیش از آن!

غرفه‌های اجاره‌ای پولی
افراد مجازی یا حقیقی می‌توانند غرفه‌هایی را برای تبلیغ و معرفی خود و برنامه یا کالایشان یا بحث و جدل و آموزش اجاره کنند.

غرفه‌های اجاره‌ای رایگان
کاربران سایت می‌توانند به هر منظوری غرفه‌ای بنا کنند، غرفه‌ای برای دوست‌یابی، غرفه‌ای برای آموزش یا مشکلات درسی، غرفه‌های حزبی، غرفه‌های زنانه‌، غرفه‌های رفع اعتیاد، غرفه‌های ورزشی، غرفه‌های سینمایی، غرفه‌های دینی، سکس یا شیطان پرستی، غرفه‌های عاشقانه، غرفه‌های شعر و ادبیات...

مدیران نیز می‌توانند به منظور اداراه بهتر سایت و راهیافت سوددهی بیشتر غرفه ویژه اینکار را افتتاح کنند.

قوانین غرفه‌ها
  • هر فرد یا گروهی، با هر دیدگاه و عقیده‌ای می‌تواند غرفه اجاره کند.
  •  هر فرد یا گروهی می‌تواند غرفه خصوصی به هر منظوری ایجاد کند و تعیین کنند چه کسانی بتوانند در غرفه حضور یابند یا نظر دهند.
  • مدیران «اجاره‌کنندگان» غرفه‌ها می‌توانند غرفه خود را پس از محبوب شدن به دیگران اجاره دهند یا در قبال دریافت وجه دیگران را در مدیریت شریک کنند.
  • مدیران غرفه‌های عمومی و خصوصی می‌توانند مانع از حضور افراد فحاش یا ترول یا مخرب و حذف نظراتشان شوند.
  • مدیریت سایت تعیین می‌کند که چه امکانات بیشتری به غرفه‌های پولی اختصاص دهد، مثلا پخش اسلاید یا موسیقی یا فیلم یا سخنرانی زنده یا چت صوتی یا تصویری و جلسات پرسش و پاسخ بدون نیاز به ارسال لینک یا همراه آن، نظر سنجی...
  • مدیریت سایت طی قوانین شفاف و بسته به زمان و شرایط حاکم در جهان تعیین می‌کند که چه غرفه‌هایی فقط حق فعالیت بصورت خصوصی را دارند، مانند غرفه‌های مثبت هجده.
  • مدیریت سایت حق دارد که در تمامی غرفه‌ها آگهی نمایش دهد، اما مالکان غرفه‌ها می‌توانند از مدیریت درخواست کنند که آگهی ناجور در غرفه آن‌ها نمایش داده نشود.

درباره غرفه‌ها
در قسمت طراحی سایت با شکل متفاوت این سایت که کاملا شبیه دهکده‌ای زیبا و مدرن است آشنا خواهید شد، اما بد نیست به چند خاصیت غرفه‌ها اشاره کنم:

هر غرفه یک سایت کامل اشتراک لینک است، اما چون توسط فرد یا گروه‌ یا افراد نزدیک به هم، اگر چه از نظر دیدگاه سیاسی یا مذهبی متفاوت، تشکیل می‌شود می‌توانند شخصا مانع از حضور افراد فحاش و ترول یا مشکوک شوند و شخصا تصمیم بگیرند چه چیزی و چقدر و چگونه و با چه تعداد رای یا برخورد از بالا که خودشان باشند حذف یا پنهان شود یا نشود، و البته باید در قسمت مشخصات غرفه علاوه بر خط مشی غرفه این موارد نیز به آگاهی عموم برسند.

بطور مثال هواداران اوباما غرفه سیاسی خود را دارند و می‌توانند تا دلشان می‌خواهند لینک بگذارند در تعریف از خودشان و دستپختشان و اجازه هم ندهند کسی به لینکشان منفی بدهد یا بدگویی کند و نیز بتوانند با یکی دو منفی هر لینک یا نظر مخالف را حذف کنند.

هواداران دموکراسی آزاد که مثلا معتقدند هر نوع تفکر و دیدگاه باید بتواند در یک غرفه سیاسی اجازه حضور داشته باشند و با هر حذفی هم مخالف هستند، می‌توانند در غرفه خود اجازه حضور هر لینک و فحاش و فحش ناموسی را بدهند.

نکته مهم و کلیدی این است که مدیران غرفه‌ها چگونه رفتار کنند که غرفه‌شان بازدیدکننده و کاربر و فعالیت بیشتری داشته باشد.

در پایان هر سال هر غرفه با توجه با تعداد آرا و تعداد نظرات و تعداد لینک‌ها و تعداد مطالب و تعداد بازدیدها ارزش‌گذاری مادی خواهد شد و مبلغ آن در اختیار مدیران غرفه گذاشته خواهد شد تا امکانات بهتری برای غرفه خود فراهم کنند یا در صورت امنیت و نیاز این مبلغ میان مدیران غرفه تقسیم شود یا تصممیم بگیرند که به فرد یا بنیادی اهدا شود.

بعلاوه در صفحه اصلی سایت نام پنج غرفه اول در یک تابلو اعلانات در معرض همگان گذاشته خواهد شد. مالکان برای جذب و فعالیت بیشتر می‌توانند کاربران را در مدیریت و منافع مادی غرفه‌ها شریک کنند - «درصد سرمایه‌گذارن نیز محفوظ».

 فهرستی از آخرین تمامی لینک‌های ارسال شده در پایین غرفه‌های دیگر بصورت یک خطی و متحرک نمایش داده می‌شود.

همچنین فهرستی از آخرین تمامی لینک‌های ارسال شده و بر اساس کلمات کلیدی مرتبط و مشابه در پایین غرفه‌های مشابه و بصورت یک خطی و متحرک نمایش داده خواهد شد.

فهرستی از تازه‌های دادگاه‌ها و نظرسنجی‌ها و پیشنهادات و تازه‌های مدیریتی نیز در صورت لزوم در تمامی غرفه‌ها نمایش داده می‌شود.

کاربران و مدیریت غرفه‌ها
هر کاربر  عضو شده در سایت می‌تواند به هر تعداد غرفه باز کند، اما غرفه‌های غیر فعال یا با کمترین امتیاز  اگر چه بسته نمی‌شوند اما پس از مدتی نام آن‌ها در فهرست‌ها و نقشه سایت نمایش داده نمی‌شود. بعلاوه یک امتیاز منفی برای مالکان آن‌ها و پنج امتیاز منفی برای بازکننده غرفه محسوب خواهد شد و کسی که ده امتیاز منفی کسب کند تا یکسال اجازه بازکردن غرفه جدید را نخواهد داشت. (امتیاز‌ها قابل تغییرند)

هر کاربر عضو شده در سایت می‌تواند عضو یک یا چند غرفه باشد، هر عضو یک غرفه دارای اختیارات مدیریت آن غرفه خواهد شد.

کاربران می‌توانند از مدیران غرفه‌ها درخواست عضویت دهند. همکاری بیشتر چه از نظر سیاسی و چه از نظر اجتماعی و چه از نظر مادی بر موفقیت یک غرفه تاثیرگذار خواهد بود.

لینک‌ها
قوانین ارسال لینک تقریبا همان است که در سایت‌های مشابه وضع شده است، با این تفاوت که در سایت جدید و در هر غرفه مدیران غرفه در مورد حذف و پنهان نمودن لینک و نظرات تصمیم می‌گیرند، بعلاوه مدیران هر غرفه می‌توانند تصمیم بگیرند که آیا نوشتن در سایت بدون داشتن لینک مجاز است یا خیر.
هر لینک فقط یکبار می‌تواند ارسال شود، اما اگر لینک ارسالی شما در یک غرفه حذف شد، می‌توانید بار دیگر و در غرفه دیگری آن را با حفظ امتیازات مثبت قبلی ارسال کنید.

همچنین می‌شود بسته‌های تشویقی نیز برای موارد مختلف در نظر گرفت، مثلا:
به هر لینکی که در هفته یا ماه امتیاز بالاتری را کسب کرد جایزه نقدی تعلق گیرد-«به نویسنده لینک، نه فرستنده آن»- و درصورتی‌که بدلیل سیاسی یا امنیتی امکان ارسال نقدی نباشد جایزه تا رفع موانع نگهداری شود یا در صورت پیشنهاد نویسنده به دیگری اعطا شود.

طراحی سایت 
سایت در دو شکل «فلش» و «ساده و سبک» در دسترس خواهد بود که در زیر در مورد فلش توضیح داده می‌شود.

صفحه اول
وقتی بازدید کننده‌ای وارد سایت می‌شود در فصل تابستان یک دهکده زیبا و سرسبز  و پر از گل و و گیاه و درختان میوه و رودخانه و کوهستان و جنگل و  آپارتمان‌های متعدد در رنگ‌های مختلف مشاهده می‌کنند که هر آپارتمان از مجموعه اتاق‌ها یا غرفه‌های خصوصی و عمومی تشکیل شده است، این تصویر در فصل‌های دیگر یا مناسبت‌های ویژه تغییر می‌کند.

بازدیدکنندگان می‌توانند با استفاده از ماوس و کلیدهای چپ و راست و بالا و پایین صفحه کلید «یا انگشت و چشم در کامپیوترهای پیشرفته» در دهکده بچرخند و وارد آپارتمان‌ها شوند، سوار آسانسور شوند و از طبقات و راهرو‌ها و غرفه‌ها بازدید کنند، یا با کلیک روی نماد جستجو و نوشتن نام غرفه یا موضوع و دسته در کادر باز شده جستجو، سریع‌تر غرفه دلخواه خود را بیابند، یا با کلیک روی نماد نقشه، نقشه دهکده و دسته بندی و نام و موضوع غرفه‌ها را مشاهده و انتخاب کنند.

همیشه می‌توان آخر شب‌ها یا در نقاط مشخص و سرپوشیده دهکده نقاطی را یافت برای تماشای آنلاین فیلم‌های کوتاه موسیقی یا مستند یا داستانی یا خبری...

موضوع‌های داغ
در سایت جدید موضوع داغ به این صورت که گروهی تصمیم بگیرند چه چیز موضوع اول شود یا چه موضوعی بالا بماند یا پایین بیاید یا گم و گور شوند یا عنوان تند و اهانت آمیز و دروغ و فریب باشد نخواهیم داشت، اما به دو صورت متفاوت موضوع داغ خواهیم داشت.

با کلیک روی نماد «موضوع داغ» فهرستی از لینک‌های ارسالی با بیشترین امتیاز بر اساس تکرار کلمات کلیدی مطالب ارسالی بیست و چهار ساعت اخیر نمایش داده می‌شود، اما بازدیدکنندگان می‌توانند نمایش فهرست را بر اساس بیشترین بازدید از لینک یا بیشترین بازدید از سایت لینک شده تغییر دهند و تعداد این فهرست و مدت تازگی خبرها را نیز بازدیدکنندگان انتخاب می‌کنند.

همچنین در قسمت جستجوی سایت با وارد کردن عنوان خبر یا بخشی از عنوان، فهرستی از مطالب ارسالی مرتبط بیست و چهار ساعت اخیر با بیشترین امتیاز نمایش داده می‌شود، اما بازدیدکنندگان می‌توانند نمایش فهرست را بر اساس بیشترین بازدید از لینک یا بیشترین بازدید از سایت لینک شده یا زمان ارسال و نیز  تعداد این فهرست تغییر دهند.

سوراخ سنبه‌ها
اما ظاهر سایت فقط به این دهکده منحصر نمی‌شود، در پایین سایت یک سری سوراخ ریز وجود دارد که با نگهداشتن ماوس روی آن‌ها مقصدشان نمایش داده می‌شود، شما با کلیک روی هر سوراخ با سرعت وارد سوراخ انتخابی شده و از دالانی پر پیچ و خم و سراشیب لیز می‌خورید و به مقصد دیگری می‌روید: کشور ایران، نقشه جهان، ستارگان و سیاره‌ها، یا صندوق‌های پستی ویژه دسته‌بندی‌های اجتماعی، اقتصادی، سیاسی و غیره و به هرجا که بروید می‌توانید آخرین لینک‌های ارسالی مرتبط را مشاهده کنید و تصمیم می‌گیرید که به چه ترتیبی لینک‌ها نمایش داده شوند.

آخرین رسال‌ها
بازدیدکنندگان می‌توانند با کلیک روی نماد «فهرستی مطالب ارسالی»  وارد صفحه زیبای دیگری شوند و در کنار شاخه گلهای آویزان فهرستی از  تازه‌ترین لینک‌های ارسالی را مشاهده کنند، همچنین می‌توانند تعیین کنند که این فهرست بر اساس بیشترین امتیاز باشد یا بیشترین بازدید یا بیشترین نظر، و اینکه تعداد لینک‌ها در یک صفحه چه تعداد باشد،

آخرین خبرها
در گوشه‌ای دیگر از سایت، کاربران با انتخاب سایت‌های خبری می‌توانند مجموعه‌ای از آخرین خبرهای روز سایت‌های انتخاب شده خود را مشاهده کنند، در مورد آن بحث کنند و امتیاز دهند.

تابلو اعلانات
در این دهکده هر فرد یا گروه می‌تواند برای یکماه یکی از تابلوهای اعلانات که در گوشه و کنار دهکده وجود دارد اجاره کند و نوشته یا عکس دلخواه خود را بچسباند و تعیین کند که بازدیدکنندگان با کلیک روی آن چه ببیند، یک لینک ارسالی خاص، یکسری لینک انتخاب شده با یک عنوان انتخاب شده مثل موضوع داغ فعلی یا یک غرفه را.

خرید و فروش
در این دهکده جایی برای خرید یا فروش یا تبلیغ کالا یا خدمات کاربران اختصاص داده می‌شود.

تظاهرات مجازی
کاربران می‌توانند در موارد گوناگون و به مناسبت‌های مختلف بصورت مجازی تظاهرات کنند، کافیست که برای یک موضوع مثل «نه به اعدام» در یک روز و ساعت و جای خاص ثبت نام کنند و شعار خود را صوتی یا تصویری یا نوشتاری آپلود کنند و احتمالا مبلغی بپردازند، سپس در زمان مشخص شده انیمیشنی از حضور و راهپیمایی کاربران بر اساس  چهره یا نمادشان در محل مورد نظر همراه با شعارها و صداهای ارسالی پخش می‌شود و اطلاعات لازم در صفحه اول این سایت نمایش داده می‌شود و قابل اشتراک گذاری است.

غرفه‌ها
اجاره غرفه‌ها، اینکه در کدام طبقه باشند، یا ویلایی باشند و در خارج از آپارتمان‌ها و مثلا کنار رودخانه یا سر کوه یا داخل جنگل متفاوت خواهد بود.

امکانات حساب کاربری
کاربران همچنین می‌توانند با کلیک روی نماد عضویت عضو یا وارد بخش کنترل حساب خود شوند و از آنجا انتخاب کنند که چه می‌خواهند انجام دهند. کاربران می‌توانند از همانجا تعیین کنند که مثلا همیشه تعداد فهرست‌ها فلانقدر باشد یا بر اساس بیشترین فلان نمایش داده شود.

با تنظیم گزینه‌ها در حساب کاربری هر کاربر می‌تواند در هر لحظه در صفحه کاربری‌اش از آخرین امتیاز دهی به لینکش یا نظرش و بازدیدهای جدید آگاه شود، نظرات جدید را بخواند و آخرین ارسالی‌ها و دیدگاه‌های جدید را بصورت زنده مشاهد کند.
همچنین می‌تواند بصورت زنده و در همان صفحه کاربری‌اش تعداد مشخصی از  لینک‌های دیگران و دیدگاه‌هایشان را رصد کند یا امتیاز و نظر دهد.

سایت جدید و امکانات فیسبوک
سایت جدید باید دارای همه امکانات فیسبوک و گوگل پلاس باشد.

و نکته‌های آخر
چطور می‌شود مانع از آن شد که یک آقازاده رانتخور سایت را یواشکی نخرد، اولا همانطور که گفته شد باید قوانینی بگذاریم برای کنترل و شفافیت قدرت، ثانیا همه چیز بستگی دارد به زیرکی کاربران و روح همکاری!

یادمان نرود این یک سایت اشتراک لینک نیست، یک سایت مشترک دوستانه است برای باهم بودن!

شاید نشود همه پیشنهادات بالا را یکجا عملی کرد، شاید دوستان پیشنهادی مفیدتر و جالب‌تری ارائه دهند، اما صرفنظر از کم و کاست‌ها و باید و نبایدها، جای یک سایت اشتراک لینک و نظر و عقیده که آزادتر و محترمانه‌تر و دوستانه‌تر باشد و نیز جایی برای جمع شدن عمومی  در فضای مجازی حتما خالی است.


امکانات خودکار سایت جدید
رای خودکار
برای جلوگیری از اتلاف وقت،
کاربران سایت جدید اشتراک لینک می‌توانند با رجوع به بخش کاربری‌شان تعداد ده یا بیست کاربر دیگر را انتخاب کنند و تعیین کنند که بطور خودکار به مطالب ارسالی آنان از سوی خودشان امتیاز مثبت یا منفی داده شود، همچنین می‌توانند تعیین کنند که به نظرات آنان نیز طور خودکار رای مثبت یا منفی داده شود.

کاربران سایت می‌توانند با مراجعه به بخش کاربری‌شان تعیین کنند که به همه ارسالی‌ها از یک یا چند وبسایت بطور خودکار رای داده‌ شود، همچنین می‌توانند تعیین کنند که نوشته‌ها یا ترجمه‌های اشخاصی که تعیین می‌کنند در صورت ارسال به سایت رای مثبت یا منفی بگیرند.

ارسال خودکار
کاربران می‌توانند تعیین کنند که نوشته‌های سایت یا وبلاگ خودشان یا سایت یا وبلاگ‌هایی که تعیین می‌کنند، در لحظه انتشار مطالب، بطور خودکار به سایت اشتراک لینک ارسال شود.

گزارش خودکار
هر هفته یا ماه، و بنا به درخواست کاربران، فهرستی از اسامی کاربرانی که به لینک یا دیدگاه ارسالی آن‌ها رای داده، همراه تعدا رای‌های مثبت و منفی و در صورت درخواست نام لینک‌ها و نیز متن نظرهای ارسالی زیر لینک‌های ارسال شده، در بخش کاربری‌شان نمایش داده‌ شود.
پس نوشت
نوشته فوق را در بالاترین لینک کردم، بالاترین اخطار نامه‌ای برایم فرستاد:
ایراد «در مورد مسائل داخلی سایت بالاترین» دارد. لطفا قوانین بالاترین را بار دیگر مطالعه بکنید و سعی کنید که بهتر قوانین را رعایت کنید.
بد نیست بدانید که این اخطار مربوط است به این قانون بالاترین:
۶-۳-۲ هر گونه مطلب مربوط به  عملکرد سایر کاربران
این گونه مطالب به جامعه بالاترین لطمه وارد میکند. اگر اعتراضی در مورد کاربر خاصی دارید به بالاترین گزارش کنید.
 گزارش تخلف مربوط به این بند: «در مورد مسائل داخلی سایت بالاترین»

لابد این اخطاریه بر می‌گردد به یکی از بندهای نخست این نوشته:
«بعلاوه وجود ترول‌ها و فحاش‌های سیاسی که صرفا به قصد تخریب بالاترین...»
خیلی خوب است که بالاترین هوای قانونمداری ترول‌ها و فحاش را دارد!

۱ نظر:

  1. جالب و هوشمندانه امیدوارم این طرح هرچه زودتر عملی‌ بشه چون هستند ایرانیانی که ممکنه از لحاظ فنی‌ و تکنیکی‌ دانش این کار رو نداشته باشن ولی‌ از لحاظ مالی و سرمایه گذاری می‌تونن سهمی در این کار داشته باشن و این پروژه رو ساپورت کنن.

    پاسخحذف