فیسبوک و جنبش کاغذهای مچاله شده

آقای جنتی وزیر ارشاد به خبرنگار الجزیره گفته:
«من فکر می‌کنم الان همه ایرانی‌ها از اینها استفاده می‌کنند و بر اساس برخی آمارهایی که ما داریم الان چهار‌میلیون‌نفر از ایرانی‌ها عضو «فیس‌بوک» هستند...»
به یقین این بسیار بیش از چهار میلیون ایرانی عضو فیسبوک خواهان رفع فیلتر از فیسبوک هستند و لازم است که  برای این خواسته به حقشان کاری کنند!

جنبش کاغذهای مچاله شده
یک کار بی خطر که هشداری است پر خطر برای فیلتر کنندگان، این است که فیسبوکی‌های معترض قرار بگذارند در یک روز و یک ساعت خاص، یک برگ کاغذ سفید که روی آن نوشته شده «استفاده از فیسبوک حق هر شهروندی است» را مچاله کنند و در حال قدم زدن توی یکی از میدان‌های بزرگ شهر یا در مسیر یکی از خیابان‌های شلوغ شهرشان بیندازند، و عکس و فیلم میدان یا خیابان مملو از کاغذهای سفید مچاله شده را بفرستند روی فیسبوکشان!

ادامه و استمرار
می‌شود این کار را برای هر موضوع دیگری انجام داد، مثلا برای آزادی زندانیان سیاسی، اعتراض به گرانی نان، اعتراض به آلودگی آب یا هوا، مهم این است که این کار استمرار داشته باشد، و با استفاده از فیسبوک و دیگر رسانه‌ها هر هفته برنامه‌ای برای این‌کار ریخته شود و بهترین زمان و مکان‌ها با رعایت نکات ایمنی مشخص شود.

مهم این نیست که در شروع، این‌کار به چشم نیاید، یا افراد کمی جسارت تحرک و به میدان آمدن را داشته باشند، استمرار این کار باعث می‌شود کم کم و بتدریج هم کار وسعت گیرد و هم همراهان بیشتر شوند و هم اخبار آن بیشتر منتشر شود.

فایده
قرار نیست با این کار بلافاصله فیسبوک رفع فیلتر شود، یا آلودگی هوا سروسامانی یابد، یا دولت استعفا دهد یا تغییر کند، احتمالا هم تا مدت‌ها خودشان را به ندیدن و نفهمیدن خواهند زد.

اهمیت موضوع در دو چیز است:
  • نخست اینکه با استفاده از چنین راه‌های کاملا بی‌خطر، در شرایط نبود آزادی، نشان دهیم که برای حقوق شهروندی و برای شخصیت خود احترام قائلیم!
  • دوم با چنین روش‌های از افسردگی و رخوت و سستی بدر می‌آییم، ترسمان می‌ریزد، به توانایی معجزه‌آسای کارهای جمعی پی‌می‌بریم، دلیر می‌شویم، و گام‌های محکمتری را برای رسیدن به حقوق پایمال شده خود و خواست‌های برحق‌مان برخواهیم داشت.

تلویزیون دیدگاه
در تلویزیون دیدگاه در پاسخ بیننده‌ای که پیشنهاد شعار دادن شبانه روی بام‌ها را می‌داد، دکتر بیژن افتخاری با اشاره به پیشنهادهای مشابه‌ای چون جمع شدن در یک نقطه یا پوشیدن لباس یکرنگ، گفتند که چنین حرکت‌های را غیر موثر می‌دانند، و معتقدند بفرض که چنین حرکت‌های شکل بگیرد، بدلیل نداشتن تشکل‌ و سازماندهی پس از مدتی مردم می‌روند دنبال کارشان و موضوع فراموش می‌شود و حتی برای نظام سرکوبگر از آنجا که این حرکت‌ها راه بجایی نمی‌برند نوعی سرگرمی کم‌خطر محسوب می‌شوند، که البته تلاش خود را برای محو آن انجام می‌دهند.

سازماندهی
در مورد سازماندهی و قدرت تشکل‌های سازماندهی شده ایشان کاملا درست می‌فرمایند، و بر ماست که از همین لحظه دسته‌های دو، سه و چندنفره از دوستان و آشنایان مطمئن را دور هم جمع کنیم و در این مورد بیشتر بیاموزیم و با رعایت نکات ایمنی دست بکار شعارنویسی و پخش اعلامیه و خبرنامه‌ها شویم، و هم با استفاده از دنیای نوین ارتباطات و با رعایت نکات ایمنی، با دیگر دسته‌های سرنگونی‌خواه برای انجام کارهای گسترده‌تر هماهنگ شویم، بعلاوه آمادگی و تجربه لازم را بدست آوریم تا در روز رستاخیز و شورش‌های عمومی هدایت مردم معترض را بدست گیریم و آن را به سرانجامی‌ برسانیم و نگذاریم همانند سال ۸۸ خشم و طغیان و توان مردم به هرز رود!

جنبش کاغذهای مچاله شده
مطالعه، خودباوری و سازماندهی و مطالعه و خودباوری و سازماندهی یگانه راه سرنگون کردن رژیم‌های استبدادی است و مهم‌تر از آن،  حفظ دستاوردها و ممانعت از بازگشت استبداد به شکل‌های جدید!

جنبش کاغذهای مچاله شده تضادی با سازماندهی ندارد، ادعای جابجایی کوه هم ندارد، نرمشی است در راه پر پیچ و خم مبارزه با استبداد و رسیدن به آزادی!

مطالب مشابه:
جنبش در دجله انداز


هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر