جنبش در دجله انداز

هدف تغییر است، تغییر برای دستیابی به زندگی بهتر، برای خودمان، و برای جهان پیرامونمان و چه بهتر که با روش‌های انسانی به هدف خود برسیم، اگر بفهمند و اگر بگذارند و جنبش در دجله انداز یکی از این راه‌هاست.

فیلم Pay it forward
فیلم Pay it forward * که بر اساس کتابی به همین نام اثر خانم کاترین رایان هاید ساخته شده، با یک پرسش از سوی معلم اجتماعی مدرسه‌ آغاز می‌شود: «شما برای این جهان چه کرده‌اید؟» و یک تکلیف درسی برای دانش‌آموزان: «اندیشیدن تدبیری برای تغییر جهان».
طرح پیشنهادی تروور مک کینی دانش آموز یازده ساله و نیم این مدرسه این است که هر نفر به سه نفر کمک کند و در مقابل هر کدام از این سه نفر به سه نفر دیگر کمک کنند و الی‌ آخر.

ریاضی و حساب و کتاب
این مسئله سه برابری مرا بیاد داستان مشابه دو برابری گندم و خانه‌های شطرنج می‌اندازد؛ اگر قلم و کاغذ دستتان نگیرید و باصطلاح چرتکه نیندازید نتیجه کار چندان بزرگ بنظر نمی‌رسد، اما اجازه دهید حساب کنیم: خط اول یک نفر را داریم، خط دوم سه نفر، خط سوم ۹ نفر... خط چهاردهم  بیش از یک میلیون و نیم نفر و خط بیستم بیش از ۱۱۶ میلیون نفر.

یک مثال ساده
بدلیل فساد اخلاقی و فرهنگ منحطی که ناشی سی و اندی حاکمیت مستبد مذهبی به آن دچار شده‌ایم، مثالی که این موضوع را برای ما کاملا روشن کند این است که من یا شما به صورت سه نفر سیلی بزنیم و قرار بگذاریم که این سه نفر هم به صورت سه نفر دیگر سیلی بزنند... یکی دو روز که بگذرد تمامی ایرانیان سیلی خورده‌اند!

شایعه
می گویند یک شایعه سرعتی بیش از سرعت نور دارد، علتش هم روشن است، یک هرم که مدام و بسرعت قاعده‌اش بزرگ می‌شود. حتی قبل از اینکه موبایل و اینترنت فراگیر شود شایعات سرعت نور داشتند.

این نامه را نه بار بنویس و...
نمی‌دانم چه کسی اولین بار دستخطی را در چند خانه انداخت و سر چند گذر گذاشت که در آن آمده بود: «ای کسی که این نامه را می‌خوانی، اگر نه بار این نوشته را با خط خودت رونویسی کنی و بدست نه نفر برسانی، به یک آرزویت می‌رسی، در غیر اینصورت بلایی بر سر تو خواهد آمد.» و بارها و بارها برای موفقیت در درس و مدرسه، یا ازدواج کردن، یا باردار شدن، یا صاحب کار یا خانه یا خودرو شدن، یا خوش خلقی شوهر، یا مرگ مادر شوهر، یا ثروتمند شدن، یا از ترس بلای آسمانی، این نامه‌ بارها نوشته شد و پخش شد و با کم و زیاد و تغییر در متن هنوز هم نوشته و پخش می‌شود.

پرسش این است آیا می‌شود از این امکان نیرومند برای هدفی مقدس یا با ارزش نیز استفاده کرد؟

جنبش در دجله انداز
Pay it forward را می‌شود تحت‌الفظی «بعدا پرداخت کن» یا «بعدا بپرداز» یا «بعدا حساب کن» ترجمه کرد یا از نیاکان یاری جست گرفت: «در دجله انداز» که اشاره به «تو نیکی می‌کن و در دجله انداز، خداوند در بیابانت دهد باز» دارد.

روز جهانی در دجله انداز
آخرین پنجشنبه هر ماه آوریل روز جهانی در دجله انداز است. این روز به همه مردم جهان تعلق دارد، برای یاری و بخشش به همنوعان و تلاش برای ایجاد تغییری مثبت. امروزه بیش از پانصد هزار نفر در شصت کشور در این راه انسانی گام بر‌می‌دارند.

پیام کاترین رایان هاید نویسنده کتاب
«در دجله انداز» ابتکاری درخشان برگرفته از کتاب من است، ایده‌ای ساده با جند کار نیک که می‌تواند جهان را تغییر دهد. امیدوارم که هر کس بتواند با یک کار نیک و برای پیوستن به این جنبش در آخرین پنجشنبه هر ماه آوریل در دجله بیندازد.

موعد جهانی بعد
پنجشنبه 24 آوریل 2014

***

برگردیم به کار و کسب خودمان در برچیدن بساط ظالمان
پیش بسوی جنبش در دجله انداز
چه کسی می‌تواند بگوید که کمک به همنوعان، بازدید از بزرگسالان و همسایه‌های سالمند و انجام هر خدمتی که از دستمان برآید برای این سپید مویان خمیده قامت، احترام به دیگرانی که از ما کوچکتر یا ضعیف‌ترند، لبخند شادی بر لب کسی نشاندن، هدیه دادن زشت و ناشایست است و چه کسی می‌تواند جلوی چنین نیکوکاری را بگیرد؟

ما می‌توانیم برای رسیدن به هدف خودمان از کارایی فوق‌العاده جنبش در دجله انداز بهره گیریم. 

هر کس می‌تواند بدون اینکه بخطر بیفتد روزانه ده‌ها شعار را روی برچسب‌های کوچک بنویسد و بر در و دیوار بچسباند، و دیگران را نیز تشویق کند که به این جنبش بپیوندد.

شعارها همین «جنبش در دجله انداز» است، و هدف هم یاری به تهیدستان یا هر کسی که نیاز به یاری دارد.

شعارهای خیابانی هم روحیه را بالا می‌برد، هم یک به سه، سه به نه و الی‌اخر بسرعت گسترش می‌یابد.

می‌شود بساط چای داغ رایگان در زمستانی سرد گستراند، یا شربت خنک در تابستانی داغ، در خیابانی که محل گذر عابران است، با پلاکارد کوچکی که رویش نوشته شده: «جنبش در دجله انداز»!

می‌شود گروهی غدا پخت و با پرچم و بیرق جنبش در دجله انداز میان نیازمندان توزیع کرد.

می شود هدایای کوچکی چون مداد رنگی و دفتر کادو شده با شعار حنبش در دجله انداز میان خانه‌های مردم انداخت، هر روز یک محله.

می‌شود برنامه گروهی گذاشت با دوستان، یا همکلاسی‌ها برای تمیز کردن یک خیابان، یا غذا دادن به حیوانات در یک پارک، و البته همراه داشتن پرچم و پلاکار جنبش در دجله انداز.

می‌توان برنامه گروهی گذاشت با دوستان، یا همکلاسی‌ها برای کارواش رایگان خودروهای گذری، و البته زیر پرچم جنبش در دجله انداز.

می‌شود بتدریج بروشورهایی تهیه و درمورد سابقه و اهداف انسانی این جنبش نوشت و بین مردم توزیع کرد.

می‌شود صفحه فیسبوکی ایجاد کرد، برای گزارش‌ها و برنامه‌ها و نقد و انتقادات پیرامون این جنبش!

با دوستی، با مهربانی، با یاری‌رسانی، با اخلاق، قطره قطره جمع شویم و چون دریا شدیم آنگاه چو فرشته درآید، دیو بیرون رود!
چو فرشته درآید، دیو بیرون رود!

- - -
زیر نویس:
* این فیلم در فارسی بنام « اولین قدم را تو بردار» نیز ترجمه شده است.


مطلب مشابه:
جنبش کاغذهای مچاله شده

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر