گپ صوتی و تصویری در جیمیل Gmail video chat

همانطور که می دانید گوگل کار را آسان کرده و دیگر برای چت کردن نیازی به دانلود مسنجر یا پیام رسان وجود ندارد و از داخل صندوق پستی جیمیل می‌توان از راه دور با دوستان گفتگویی چند جانبه و با صوت و تصویر و نوشته و صورتک‌ها برپا نمود.
در وبلاگ گوگلتاک آمده است که در آغاز هر چت تصویری در جیمیل، پنجرهٔ کوچکی در گوشهٔ ویندوز باز می‌شود، اما می‌توان با کلیک روی پیکان pop-out پنجرهٔ بزرگتری به چت کردن اختصاص داد.
باز کردن پنجرهٔ جدید با کلیک بر پیکان Pop-in می‌توان پنجره را به اندازه سابقش باز گرداند. بعلاوه می‌توان با گرفتن گوشهٔ این پنجره و کشیدنش به اطراف آن را بزرگتر یا کوچکتر کرد و نیز می‌توان آن را با گرفتن سر درش و کشیدنش با ماوس به مکان مناسب تری انتقال داد.

اگر مایلید پنجرهٔ چت تصویری‌تان را تا آن درجه بزرگ نمایید که دیگر نتوان چیزی از صندوق پستی را مشاهده کرد، کافیست روی دکمهٔ تمام صفحه کن، در گوشهٔ سمت چپ بالا کلیک نمود.کوچک کردن پنجرهٔ چت متخصصین گوگل این امکان را نیز افزوده‌اند که برای بیصدا کردن میکروفون در حالت تمام صفحه، کافیست تا دکمهٔ فاصله گذار space bar را فشار داد.

منبع: Google Talkabout: Video chat tips به قلم مهندس نرم افزار جناب Fredrik Oja
***
چگونه گپ صوتی و تصویری را به جیمیل Gmail video chat بیفزاییم:
اگر فاقد Gmail ایمیل محبوب گوگل هستید، به سایت جیمیل mail.google.com بروید و با کلیک روی Create an account مراحل ثبت نام را طی کنید و جیمیل خاص خود را بدست آورید.
گر چه می‌توانید بصورت نوشتاری در صندوق پستی جیمیل چت کنید، اما برای گپ و چت صوتی و تصویری جیمیل، باید پلاگین خاص اینکار را دانلود نمایید.
برای دانلود این پلاگین به سایت رسمی نصب چت صوتی و تصویری بروید و بارگیری را آغاز کنید.
از آنجاییکه گوگل عزیز، قسمتهایی از امکاناتش را برای ایرانیان مشمول تحریم نموده است، اگر در ایران بسر می‌برید می‌توانید این پلاگین را با حجم 1.82 MB از یکی از سایت‌های زیر دانلود کنید:
لینک اول: به سایت uploadingit بروید تا بارگذاری آغاز شود.
لینک دوم: به سایت MediaFire بروید و در آنجا روی Click here to start download کلیک کنید، تا دانلود آغاز شود.
سپس روی فایل دانلود شده کلیک کنید تا پلاگین نصب شود، بعد مرورگر خود را بسته و مجددا باز کنید و وارد جیمیل شوید.
بسته به سرعت اینترنت شما لحظاتی طول می‌کشد تا اسامی دوستانتان - اگر پیش از این با آنها مکاتبه داشتید - در قسمت چت Chat ظاهر شود. با نگهداشتن ماوس روی اسامی دوستان پنجره‌ای خاص آنها ظاهر می‌شود که می‌توانید در این پنجره روی چت کلیک کنید تا با باز شدن پنجره‌ای دیگر چت را آغاز کنید.چت کنید در کادر خالی این پنجره پیام خود را به فارسی یا انگلیسی بنویسید، در صورت لزوم یکی از صورتک‌ها را انتخاب کنید و سپس روی دکمهٔ Enter در صفحهٔ کلید فشار آورید.نوشتن پیام با کلیک روی Video & More و کلیک روی Start video chat و در صورتی که طرف مقابل شما آنلاین باشد و این پلاگین را نصب کرده باشد و دارای میکروفن و دوربین یا وب کم باشد، می‌توانید چت صوتی تصویری را آغاز کنید. بسوی چت صوتی یا تصویری شما می‌توانید همچنین نشانی ایمیل دوستان جدید را در کادر زیر چت Chat در صنوق پستی جیمیل وارد کنید و در پنجرهٔ جدید با کلیک بر Invite to chat برای چت کردن از دوستتان دعوت به عمل آورید.
وارد کردن ایمیل دوستان برای چت
***

۲ نظر:

 1. سلام
  از بابت این مطالب و لینک مفید
  فقط آیا روی google talk هم نمی شه کار کنه؟

  پاسخحذف
 2. خیر ناشناس گرامی، آنطور که در سایت گوگل تاک به نشانی زیر آمده است این امکان در حال حاضر فقط از طریق جیمیل ممکن می‌باشد.

  http://www.google.com/support/talk/bin/answer.py?hl=en&answer=69432

  پاسخحذف