تایپ گفتاری

تبدیل گفتار به متن  Speech to text با ورد
شما بگویید کامپیوتر تایپ کند

گفتار به متناگر از نرم افزار ورد ۲۰۰۳ استفاده می کنید، شاید بدانید که با استفاده از گفتار Speech در قسمت ابزار Tools می توانید متون انگلیسی خود را شمرده و واضح بیان کنید تا کامپیوترتان آنها را تایپ کند. بعلاوه ورد غلط های دستوری شما را در هنگام تایپ تصحیح می کند و نیز متون انگلیسی مورد نیاز را برایتان می خواند. گفتار مایکروسافت در ورد ۲۰۰۷ این امکان را حذف کرده است و تنها در اکسل Excel چنین امکانی وجود دارد. اما برای علاقمندان گفتار به متن دو راه پیش پا گذاشته: استفادهٔ همزمان ورد ۲۰۰۳ در کنار ورد ۲۰۰۷، و بهره از ویندوز ویستا.

چگونه تبدیل متن به صدا و صدا به متن را به ورد 2003 اضافه کنیم:

 • برای استفاده از تبدیل گفتار انگلیسی به نوشتار و بالعکس در ورد ۲۰۰۳ ، در نخستین بار، باید تنظیماتی را -اگر پیشتر انجام نشده- انجام داد. ابتدا در نوار ابزار روی Tools و سپس بر Speech کلیک نمایید.
 • احتمالا از شما خواسته می شود تا برای نصب نرم افزار تشخيص صدا Speech recognition ، سی دی نرم افزار ورد ۲۰۰۳ را درون دستگاه قرار دهید؛ با انجام اینکار روی OK کلیک کنید.
 • سپس وارد مرحلهٔ تشخیص صدا می شوید، اما پیش از آن از شما خواسته می شود تا مطمئن شوید که میکروفون و گوشی یا بلند‌گوهایتان به درستی وصل شده و کار می کنند، در صورت اطمینان از آنها Next را بزنید.
 • در مرحله بعد از شما خواسته می شود تا متن انگلیسی درون گیومه را با صدا و تن معمولی خود بخوانید تا اندازه گیر صدا در ناحیه سبز قرار گیرد، سعی کنید اینکار را در محیطی آرام و کم سرو صدا انجام دهید، سپس Next را بزنید.
 • اگر کارها درست انجام شده باشد، به بخش نهایی می روید، در غیر اینصورت می توانید با زدن Back به عقب برگردید و کار را از نو انجام دهید.
 • در مرحلهٔ بعد پس از خواندن متن داخل گیومه، صدای شما بازتاب داده می شود، و می توانید برای پایان دادن این بخش روی Finish کلیک نماید. اگر موفق به شنیدن صدای خود نشدید با زدن Back به مرحله قبل برگردید و کار خود را تکرار کنید. بازتاب صدا
 • در مرحله جدید مایکروسافت می کوشد تا با گوش دادن به صدای شما با نحوهٔ تلفظتان آشنا شود، Next را بزنید.
 • سپس متن درون گیومه را بخوانید: "This is a sample sentence" و Next را بزنید.
 • در ادامه متون انگلیسی درون کارد را که یکی پس از دیگری ظاهر می شوند، با صدای طبیعی و تن عادی خود بخوانید و در پایان Finish را بزنید.
 • اکنون در پایین صفحه نمایش ابتدا روی آیکن زبان کلیک راست کنید و سپس روی عبارت Additional icons in taskbar کلیک نمایید تا نوار ابزار گفتار ظاهر شود. ابزار گفتار به متن
 • با کلیک برشکل میکروفونمیکروفون می توانید سخن بگویید تا تایپ شود.
 • با هایلایت و مشخص کردن کلمه یا عبارت های انگلیسی و کلیک روی آیکنمتن به گفتار آن نوشته خوانده میشود.
 • برای دقیق تر انجام کردن تبدیل گفتار به نوشتار با کلیک بر آیکن ابزار و انتخاب Training و سپس انتخاب یکی از گزینه های ظاهر شده، بار دیگر با خواندن عبارات داخل کادر به نرم افزار Speech recognition اجازه دهید تا بهتر و بیشتر با لحن سخن گفتن شما آشنا شود.
 • با کلیک روی آیکن علامت سئوالراهنما و کلیک روی Language Bar Help به قسمت راهنما وارد می شوید. در این قسمت با رفتن به Language Bar سپس Use Speech سپس Speech Commands و سرانجام انتخاب یکی از Commands you can use in … شما می توانید با فرمان های کلامی آشنا شوید مثلا با گفتن عبارت New line در هنگام تایپ به سطر بعدی می روید و با گفتن به صفحه بعدی Page down منتقل می شوید.

 سیستم تایپ گفتاری نويسا:

شرکت عصر گويش پرداز دو سالی میشود که سیستم تایپ گفتاری نويسا  را که قادر است گفتار فارسی را همزمان به متن فارسی تبدیل و تايپ کند، روانهٔ بازار نموده است. 
قیمت این نرم افزار در حال حاضر دو میلیون و پانصد هزار تومان می باشد که چنین قیمتی سبب می شود تا کاربرانی خاص، امکان استفاده از آن را بیابند.

دو نرم افزار دیگر  این شرکت:

نویسیار نرم افزار تایپ هوشمند در زبان فارسی است. اين نرم‌افزار در حین تايپ با زدن حروف اولیه هر کلمه يا عبارت، کل آن کلمه یا عبارات را حدس می زند و لیستی از انتخاب‌های ممکن را با هدف افزایش سرعت تايپ در اختيار کاربران قرار می دهد. قیمت‌ پايه این نرم افزار شامل بیست هزار کلمه ۳۵۰۰ تومان می‌باشد.

پارسيا نرم افزار مترجم صوتی گفتار به گفتار در زبان فارسی است که جملات و عبارات بيان شده توسط کاربر را مستقيماً به گفتار معادل در زبان‌های انگلیسی و عربی ترجمه نموده و بیان می‌کند. علاوه بر نسخه خاص کامپیوتر، دارای نسخه قابل نصب بر بعضی از انواع موبایل‌ها نيز می باشد. قیمت‌ پايه این نرم افزار۴۰۰۰ تومان می‌باشد.

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر