در چنین روزی- آن سوليوان

در چنین روزی، ۱۴ آوریل ۱۸۶۶ میلادی، جوانا مانسفیلد سولیوان‌ Joanna Mansfield Sullivan در فیدینگ هیلز ماساچوست آمریکا دیده به جهان گشود. آن که بینایی ضعیفی داشت در بیست و یک سالگی پس از آنکه از مدرسه پرکینز برای نابینایان فارغ التحصیل شد، آموزش هلن کلر را پذیرفت، دخترشش ساله‌ای کور و کر و لال.

آن‌ سولیوان‌

آن برای هلن چیزی بیش از یک معلم بود، دوست و همراهی تا پایان عمر. او با آموزش الفبا از طریق انگشتان دست دنیای تازه ای را بروی هلن گشود و هلن با کمکش توانست در ۲۴ سالگی به عنوان اولین فرد نابینا و ناشنوا از دانشگاه فارغ التحصیل شود.

هلن‌ كلر درباره‌ اولین‌ تجربه‌اش از یادگیری‌ كلام‌ می‌نویسد: «آموزگارم‌ دستم‌ را زیر فواره‌ آب‌ فرو كرد. همانطور كه‌ آب‌ بر دستانم‌ جاری‌ می‌شد با انگشتانش‌ واژه‌ آب‌ را بر كف‌ دستم‌ هجی‌ می‌كرد. ‌ بی‌حركت‌ نشسته‌ بودم‌ و با تمام‌ وجود به‌ حركات‌ انگشتانش‌ دقت‌ می‌كردم‌. ناگهان‌ احساس‌ كردم‌ می‌توانم‌ مفهوم‌ همه‌ این‌ حركت‌ها را درك‌ كنم‌».

آن‌ سولیوان‌ در ۲۰ اکتبر ۱۹۳۶ در کوینز نیویورک جان به جهان آفرین تسلیم کرد. بر سنگ‌ مزار هلن‌ و آن‌ سولیوان‌  پلاكی‌ برنجی ‌به‌ خط‌ بریل‌ وجود دارد كه‌  بر آن‌ نوشته‌ شده‌ است‌: هلن‌ كلر و دوست‌ محبوبش‌ آن‌ سولیوان‌ در این‌ مكان‌ آرمیده‌اند.

آندو ثابت‌ كردند ‌ معلولیت‌ پایان‌ دنیا نیست‌ و با نیروی‌ ایمان‌ و پشتکار می‌توان‌ جاده‌ٔ مشكلات‌ را هموار نمود.

آن سولیوان در حال بازی شطرنج با هلن کلر

منبع: ویکی و آفتاب به نقل از  روزنامه اعتماد

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر