در چنین روزی- جوزف پولیتزر

در چنین روزی، ۱۰ آوریل سال ۱۸۴۷ میلادی، جوزف پولیتزر JOSEPH PULITZER روزنامه نگار معروف آمریکایی و بنیانگذار جایزهٔ پولیتزر در شهر مکو مجارستان چشم به جهان گشود. جوزف پولیتزر  پولیتزر با درايت و تهورو مدیریت علمی خلا های موجود در دنیای روزنامه نگاری را پیدا می‌کرد و داستان های مورد علاقهٔ مردم را در آن چاپ می‌نمود و در گزارش اخبار افشاگرانه و شفاف و جنجالی کار می‌کرد و پرده از رازها برمی‌داشت.
جوزف پولیتزر ۲۹ اکتبر  سال ۱۹۱۱ میلادی در بندر چارلستون كارولينای جنوبی ديده از جهان فرو بست و در گورستانی واقع در برونكس نيويورک به خاك سپرده شد.
جایزه  پولیتزر معتبرترین جایزه روزنامه‌نگاری در امریکا ست که هر ساله به برجسته‌ترین نویسندگان، روزنامه‌نویسان، شاعران و موسیقی‌دانان اهدا می شود. مبلغ جایزه از سود حاصله از دو میلیون دلار سرمایه اهدایی پولیتزر که در اختیار دانشگاه کلمبیا گذاشت تأمین می شود.
در وصیت نامه اش آمده است: « مایلم در جذب جوانان باشخصیت و توانا به این حرفه کمک کرده و همچنین آنهایی را که در این حرفه مشغول به کار هستند یاری دهم تا به بالاترین درجات روشنفکری و اندیشمندی و اصول اخلاقی نائل شوند». پولیتزر هیچ گاه به خاطر تلاش هایش مورد تقدیر قرار نگرفت، اما نامش نیک و پایدار باقی ماند.

منبع ویکیپدیا

ژوزف پوليتزر

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر