در چنین روزی- گابریلا میسترال

گابریلا میسترال Gabriela Mistral شاعر و ادیب و آموزگار و دیپلمات و شیلیایی در ۷ آوریل ۱۸۸۹ در دهکده دورافتاده در شمال دره الکی Elqui   شیلی و در خانواده‏ای فرودست به دنیا آمد.

گابریلا میسترال از آنجاکه در دهکده آنها مدرسه‏ای نبود، وی بدون آموزشی رسمی و مرتب، آموزش‏های پایه را فرا گرفت و با کوشش فراوان توانست در پایان تحصیلات خود و در سن ۱۵ سالگی به مقام آموزگاری کودکان روستا برسد. میسترال در این کار چنان شایستگی از خود نشان داد که از طرف آموزش و پرورش شیلی به عنوان رایزن آموزشی برگزیده شد و از این زمان بود که در پاسخ به تلاش‏هایی که برای بهبود فرهنگ مردم روستای خود انجام دا، به نمایندگی مردم شیلی در جامعه ملل و پس از آن در سازمان ملل متحد برگزیده شد.

در سال ۱۹۱۴ با غزل‌های سه‌گانه‌اش به نام غزل‌های مرگ برنده جایزه ملی شعر شیلی شد. در سال ۱۹۴۵ میلادی به خاطر داستان «دعا به خاطر آنها که خودکشی کردند»، موفق به اخذ جایزه ادبی نوبل گردید.
این نویسنده و شاعر در ۱۰ ژانویه سال ۱۹۵۷ در سن ۶۸ سالگی دیده از جهان فروبست. وی در هنگام مرگ از محبوبیت و شهرت بی‌نظیری برخوردار بود.
از این شاعر کتابی با نام «شب زنبیل سیاهی‌ست» در ایران با  ترجمه فواد نظیری در سال ۱۳۸۳ خورشیدی توسط نشر گفت‌و‌گوی تمدن‌ها به انتشار رسیده است.
منبع: خبرگزاری کتاب ایران/ ویکیپدیا

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر