در چنین روزی- واشینگتن ایروینگ

در چنین روزی، ۳ آوریل سال ۱۷۸۳ میلادی، واشينگتن ايروينگ Washington Irving سیاستمدار و شاعر و زندگى نامه نويس و نویسنده نامدار كه از او با عنوان پدر داستان كوتاه ادبيات آمريكايى ياد مى شود در نیویورک دیده به جهان گشود.واشينگتن ايروينگ  واشينگتن ايروينگ به عنوان يازدهمين فرزند خانواده اى متمكن متولد شد. پدرش بازرگانی اسکاتلندی ‌تبار و مادرش زنى انگليسى و از نوادگان مردى روحانى بود. او را پس از تولد به احترام جورج واشينگتن نامگذارى كردند و هرگز نمى دانستند كه سال ها بعد اين نوزاد يكى از مهمترين آثار ادبيات تاريخ آمريكا را با عنوان زندگى جورج واشينگتن تاليف خواهد كرد. ايروينگ از اوان كودكى نسبت به كتابخوانى ميلى شديد داشت و رابينسون كروزو و سندباد ملوان از آثار محبوب دوران نوجوانى او به شمار مى روند. پس از اتمام تحصيلات مقدماتى براى تحصيل در رشته حقوق، به صورت خصوصى از اساتيدى همچون هنرى مسترتن، بروك هلست ليوينگستون و جان هافمن بهره برد كه همگى در امر وكالت از بزرگان زمان خود به شمار مى رفتند. مدتى را نيز در وكالت به كارآموزى پرداخت كه عمرى كوتاه داشت. نويسندگى را با نوشتن در روزنامه ها و هفته نامه ها آغاز کرد، در ابتداى راه با مجله مورنينگ كرونيكل به سردبيرى برادرش پيتر همکاری نمود و توانست با طى پله هاى ترقى در مدت زمانى كوتاه به سردبيرى مجله آنالتيك برسد.

ايروينگ سال ۱۸۰۴ مسافرت به سراسر اروپا را آغاز و دوسالى را در گشت و گذار سپرى كرد. سال ۱۸۰۹ کتاب تاریخ نیویورک را تحت نام مستعار دیدریش نیکربوکر Diedrich Knickerbocker منتشر ساخت و تحت همین نام به عنوان نویسنده‌ای شوخ ‌طبع و طنزنویس به اشتهار رسید.

سال ۱۸۱۵ به اروپا برگشت و در طی هفده سال اقامتش در اروپا كه چند بار عهده دار ماموريت كنسولی گرديد موفق شد با نويسندگان و گروه های برجسته جامعه تماس بگيرد و آشنا شود و كتبی چند چون پیش‌نگاری جفری کرایون Geoffrey Crayon ، تالار بريسبريج، قصه های یک مسافر، تاریخ زندگی و سفرهای كريستف كلمب، قصه های الحمرا، رویدادهای فتح گرانادا، همراهان كريستف كلمب را به رشته تحرير درآورد. وقتی در سال ۱۸۳۲ به امريكا بازگشت خود را چهره ای مشهور يافت.

سال ۱۸۴۲ به عنوان سفیر آمریکا به اسپانیا اعزام شد و پس از چهار سال به آمریکا بازگشت و برای همیشه در آنجا سکونت گزید. پس از بازگشت چندين تاليف ديگر را تكميل كرد كه در بين آنها حضرت محمد و جانشینانش و زندگى نامه ۵ جلدى جورج واشينگتن ديده مى شود. سرانجام در ۲۸ نوامبر ۱۸۵۹ چشم از جهان فروبست.

واشينگتن ايروينگ در باب داستان هاى خود مى نويسد: آنقدر غرق نوشتنم كه اكثر اوقات فراموش مى كنم كدام بخش از داستان هايم واقعى هستند و كدام حاصل خيال پردازى.

منابع:
آی کتاب
satsat3 / روزنامه شرق / گردآورى و ترجمه: فرهاد كاوه
ویکیپدیا

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر