در چنین روزی- هانس کریستین آندرسن

روز جهانی کودک

هانس کریستین آندرسن Hans Christian Andersen نویسنده، شاعر، نمایشنامه نویس  دانمارکی، در ۲ آوریل سال ۱۸۰۵ میلادی در شهر ادنس odense دیده به جهان گشود.هانس کریستین آندرسن

پدرش پینه دوز تنگدستی بود که برایش نمایشنامه هایی از ویلیام شکسپیر و لودویگ هولبرگ و قصه هایی همانند هزار و یک شب می خواند و مادرش با خیال پردازی هایش قوه تخیل پسرک را می پروراند. بازی های دوران کودکی او اجرای نمایش با عروسک هایی بود که پدر برایش می ساخت.

هانس کریستین آندرسن پس از مرگ پدر در ۱۱ سالگی نزد خیاط و بافنده هم زمان به کار آموزی پرداخت. در ۱۴ سالگی برای بازیگری در تئاتر به کپنهاگ رفت.  صدای رسایش سبب شد در تئاتر رویال دانمارک پذیرفته شود اما پس از مدت کوتاهی با از دست دادن صدایش دیگر نتوانست به رویایش دست یابد و به نویسندگی رو آورد. به همین سبب او که تا آن زمان به مدرسه نرفته بود مجبور شد به تحصیل بپردازد. هانس کریستین آندرسن نخستین داستانش را در ۲۴ سالگی نوشت و ۵ سال پس از آن با پشتیبانی دولت دانمارک توانست به سرزمین های گوناگون سفر کند. این سفرها امکان آشنایی و دیدار با نویسندگان معروفی همچون ویکتور هوگو، والتر اسکات، چارلز دیکنز، الکساندر دوما، بالزاک و برادران گریم را برا ی او فراهم آورد.

نخستين آثارش برای كودكان در سال ۱۸۳۵ منتشر شدند. تا پايان عمر نزديك به ۱۵۷ قصه و داستان، هشت رمان، هشتصد قطعه شعر، چهار زندگی‌نامه، چند سفرنامه و تعداد بی‌شماری طراحی و كاردستی به شكل كاغذ و برش پديد آورد. قصه هایش به ۱۵۰ زبان دنیا برگردانده شده است.

هانس کریستین آندرسن در ۴ اوت سال ۱۸۷۵ میلادی در گذشت. اندکی پیش از مرگش با آهنگسازی درباره موسیقی مراسم تدفینش گفتگو کرده بود: " بیشتر کسانی که در ورای من گام خواهند زد، کودکان خواهند بود، از این رو ضربات موسیقی را هماهنگ گام های کوچک بساز".

هانس کریستین آندرسن  پیش از مرگ به شهرت جهانی دست یافت و از سوی دولت دانمارک بعنوان گنجینه ملی حقوق دریافت می کرد. در مراسم خاکسپاری تجلیل عظیم و بی سابقه ای از وی به عمل آمد و پادشاه دانمارک شخصاً در تشییع جنازه اش شرکت کرد.

جوجه اردک زشت، بلبل، لباس تازه امپراتور، بندانگشتی، درخت کاج، پری دریایی کوچک، ملکه برفی، دخترک کبریت فروش، سرباز سربی ازجمله آثار وی می باشند که توسط کودکان سراسر جهان بارها خوانده شده و میشوند .

زادروز هانس کریستین آندرسن به نام روز جهانی کتاب کودک نامگذاری شده‌ است و هر ساله این روز در سراسر جهان جشن گرفته می شود.

منابع:
جام جم
انجمن ادبی شفیقی
کتابک : فرهنگنامه کودکان و نوجوانان و تاریخ ادبیات کودکان ایران
ویکی پدیا

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر