دو فیلم در یک نگاه

شبها به دور از جنجال و هیاهوی زندگی، می توان فرصت مناسبی را یافت تا ساعاتی را در میان آجیل و چیپس ودیگر شب‌چره‌ها همراه دارو دستهٔ MBC شد و FOXMOVIES و فیلمهای فانتزی هالیوودی . . .

فراری مخاطره مضاعف

THE FUGITIVE

فراری

محصول 1993

هریسون فورد در نقش دکتر ریچارد کمبل

تامی لی جونز در نقش مارشال ساموئل جرالد عقوبت

Double Jeopardy

مخاطره مضاعف

محصول 1999

اشلی جود در نقش خانم لیبی پارسون

تامی لی جونز در نقش تراویس لیمن

نام فیلم در زبان انگلیسی به این معناست که نمی توان محکومی را برای همان جرمی که یکبارعقوبتش را کشیده بار دیگر محاکمه نمود

در فیلم فراری دکتر ریچارد کمبل زندگی آرام و شیرینی را در کنار همسرش سپری می کند، خانم لیبی پارسون نیز در فیلم مخاطره مضاعف زندگی آرام و شیرینی را در کنار همسر و پسرش سپری می کند .

اما زندگی های آرام و شیرین فیلم ها را پرفروش نمی کند، اینجاست که باید همسران به قتل برسند و به خون آغشته گردند. خون همیشه تضمین خوبی برای موفقیت یک فیلم بشمار آمده است، انتقام و تعقیب و گریز نیز.

برای ارضای ما، همسران به قتل می رسند و در خون غوطه ور میشوند و پلیس، دکتر ریچارد کمبل و خانم لیبی پارسون را به جرم قتل همسرانشان دستگیر و روانه دادگاه می کنند. دادگاه با توجه به مدارک بدست آمده و بیمه نامه های بجا مانده که بر ثروت همسران وارث می افزاید هر دو را محکوم می کند.

اتوبوسی که قرار است دکتر ریچارد کمبل را برای مجازات به زندان دیگری منتقل کند در اثر درگیری یکی از زندانیان با پلیس تصادف می کند و دکتر ریچارد کمبل از فرصت بدست آمده استفاده می کند و می گریزد و در ادامه تلاش می کند تا قاتل واقعی همسرش را بیابد و از او انتقام بگیرد.

از آنطرف خانم لیبی پارسون در زندان بطور تصادفی مطلع می شود که شوهرش زنده است و برای بالا کشیدن پول بیمه او را مورد سوء استفاده قرار داده است. خانم لیبی پارسون پس از شش سال زندانی کشیدن بطور مشروط و زیر نظر پلیسی افسرده  و ترشرو بنام تراویس با بازی تامی لی جونز آزاد میشود، اما با آرزوی دیدار مجدد فرزندش از آنجا می گریزد تا بیگناهی خود را ثابت کند و شوهرش را بیابد و از او انتقام بگیرد .

در فیلم  دوم  تامی لی جونز نقش سموئل جرالد مارشالی بیرحم و زیرک و جدی را بازی می کند که به کمک زیردستان خود، شبانه روز می کوشد تا دکتر ریچارد کمبل را دستگیر یا به قتل برساند، آنها در تعقیی سایه به سایه متوجه بیگناهی دکتر میشوند.

تعقیب و گریز چاشنی فیلم اول نیز می باشد و تراویس در تعقیب سایه به سایه خانم لیبی پارسون متوجه بیگناهی اش میشود.

بازی هریسون فورد و اشلی جود و تامی لی جونز برکشش و جذابیت داستان فیلم ها می افزاید و مانع می شود تا آگهی های میان برنامه سبب گردد دل از پرده کوچک کند.

                                         ……

با وجود همه دلایل و مستندات، همیشه هستند بیگناهانی که به خطا محکوم گشته اند، از طرفی داورانی که پیش از هر چیز، انسان خطاکار دوپایند و وجود قوانین و برداشت های متفاوت از آن در شرایط و زمان های متفاوت، چگونه می توان با اطمینان حکم بر مرگ و حبس انسانی راند؟ 

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر