تایپ فارسی اعداد در Microsoft Office Word 2003 & 2007

نوشتن اعداد به فارسی  در ورد ۲۰۰۳ و ۲۰۰۷
در نوشتهٔ زیر، فرض آنست که زبان فارسی نصب شده است.

نمایش اعداد به فارسی در ورد ۲۰۰۳ 
در نوار ابزار ورد ابتدا روی Tools و سپس روی Options کلیک ‌کنید.    روی Complex Scripts کلیک کنید.
در بخش General، با استفاده از زبانهٔ متحرک روبروی Numeral گزینهٔ Context را انتخاب  و OK را کلیک کنید.
از این پس بسته به نوار زبان که فارسی یا انگلیسی انتخاب شود، اعداد به فارسی یا انگلیسی نشان داده خواهند شد. با انتخاب گزینهٔ Hindi در هر دو حالت، اعداد به فارسی نشان داده خواهند شد.

نمایش اعداد به فارسی  در ورد ۲۰۰۷  
الف: روی دکمهٔ آفیس در قسمت بالا، سمت چپ کلیک کنید.
از پنجرهٔ باز شده روی Word options کلیک کنید.  پنجرهٔ باز شده بخش Popular را در دسترس قرار می‌دهد.  روی Language Settings کلیک کنید.
با کلیک روی کادر جلوی Primary editing language آن را بطرف پایین بکشید تا زبان فارسی Persian را بیابید و روی آن و روی OK کلیک کنید. در پنجرهٔ بعدی روی Yes کلیک کنید. با زدن OK آخرین پنجره را ببندید. برای فعال شدن زبان فارسی برنامهٔ ورد را ببندید و سپس باز کنید.

ب: بار دیگر روی دکمهٔ آفیس ، و در پنجرهٔ باز شده روی Word options کلیک کنید و در پنجرهٔ جدید advanced را انتخاب نمایید.  نوار لغزنده  را پایین بکشید تا به بخش show document content برسید. در جلوی Numeral از گزینه های موجود Context را انتخاب  و روی OK را کلیک نمایید.
از این پس بسته به نوار زبان که فارسی یا انگلیسی باشد، اعداد به فارسی یا انگلیسی نشان داده خواهند شد.  با انتخاب گزینهٔ Hindi در هر دو حالت فارسی و انگلیسی نویسی، تمامی اعداد به کار رفته در ورد، به فارسی نشان داده خواهند شد.
شما می‌توانید توضیحات داده شده در بند الف را اجرا نکنید، اما با اجرای آن شمارهٔ صفحات و شمارهٔ خطوط و شمارهٔ زیرنویس ها نیز به فارسی نشان داده خواهند شد. همچنین با کلیک روی نشانهٔ نوشتن راست به چپ ، اعداد و نوشته ها و اعداد جلوی فهرست‌ها به فارسی و با کلیک روی نشانهٔ نوشتن راست به چپ  اعداد و نوشته ها و اعداد جلوی فهرست‌ها به انگلیسی نوشته و نشان داده خواهند شد.

 ……….

چند نکته:
 • برای چاپ کردن مطالبی که در ورد نوشته اید، تغییرات پیش گفته باید در کامپیوتری که به پرینتر وصل است اعمال شود.
 • برای تایپ فارسی  علاوه بر کلیک روی نوار زبان و انتخاب گزینهٔ FA، می‌توانید با زدن همزمان کلیدهای Ctrl و Shift  گزینه های زبان را تغییر دهید.
 • نوشتن فارسی اعداد در ورد و وبلاگ‌ها و وبسایت‌ها: 
 • راه اول: برای اینکار برنامه TrayLayout 1.2 با حجم حدود صد کیلو بایت را از اینجا دانلود کنید، سپس آنرا از حالت زیپ خارج کنید و دو بار روی آن کلیک کنید. در نوار اجرا و در کنار ساعت بر روی صفحهٔ نمایش نشانهٔ صفحه ‌کلیدی نمایان می‌شود. با دو بار کلیک کردن پنجرهٔ آرایش صفحه‌ کلید فارسی باز می‌شود.
  آنگاه روی تک تک اعداد کلیک نمایید و گزینهٔ نشانه ها و اعداد را انتخاب و روی ارقام فارسی مشابه آن اعداد کلیک کنید و در پایان قبول را بزنید.
  از این پس بسته به نوار زبان که فارسی یا انگلیسی باشد، اعداد به فارسی یا انگلیسی نوشته و نشان داده خواهند شد و می‌توان با استفاده از آن اعداد را در ورد و سایت و وبلاگ‌ها به فارسی نوشت.
  طراح این برنامه‌ٔ رایگان جناب آرش رضایی‌زاده می‌باشند.
  • راه دوم: استفاده از نویسه گردان گوگل Google Transliteration:
   شما می‌توانید اعداد را به انگلیسی در نویسه گردان گوگل بنویسید، دکمهٔ فاصله را فشاد دهید تا اعداد به فارسی نوشته شوند، سپس اعداد فارسی شده را کپی کنید و در ورد یا وبلاگ و وبسایت ها استفاده نمایید.
   شما می‌توانید همیشه و در هرجا با رفتن به نشانی نویسه گردان گوگل و بدون داشتن صفحه کلید فارسی نوشته های خود بر اساس آوای آن‌ها به انگلیسی بنویسید تا با هر بار زدن دکمهٔ فاصله به فارسی نشان داده شوند.

  …………………………
  مطالب مرتبط:
  ایجاد فهرست مطالب در ورد ۲۰۰۳
  ایجاد فهرست مطالب در ورد ۲۰۰۷
  شماره گذاری صفحات در ورد ۲۰۰۳ و ۲۰۰۷

  ۵ نظر:

  1. ممنون از راهنمایی که در مورد فارسی کردن اعداد ارائه دادید. ولی من یک متن دارم که در آن احتیاج است هم اعدادی به فارسی و هم اعدادی به انگلیسی چاپ شود. حال چه کاری می‌توانم انجام دهم که شماره صفحه فارسی چاپ شود در حالی که اعداد داخل متن هم به هر دو صورت انگلیسی و فارسی قابل چاپ باشد

   پاسخحذف
  2. خیلی ممنون از توضیح کاملتون.

   پاسخحذف
  3. mehdi : بابا دمتون گرم بخدا ای ول دارین میدونید من چقدر دنبال چنین گزینه ی گشتم مثل وورد 2003 راحت نیست گزینه های 2007 جاهاشون فرق داره . بهرحال دمت گرم

   پاسخحذف
  4. من هم مشکل بهنام رو دارم ...

   پاسخحذف
  5. من مشکل در فتوشاپ دارم برای تایپ ارقام به فارسی و هر کاری کردم همش ارقام رو به انگلیسی مینویسه
   راهنمایی فرماین ؟

   پاسخحذف