ویکی پدیا

ویکی ‌پدیا چیست؟ویکی پدیا

جیمی ولز مؤسس ویکی ‌پدیا آن را این گونه توصیف می‌کند: ویکی ‌پدیا  تلاشی برای ایجاد و توزیع دانشنامهٔ چند زبانه و آزاد با بالاترین کیفیت ممکن ، برای هر فرد در جهان و به زبان مادریش است.

ویکی‌ پدیا دانشنامه‌ای است که از طریق مشارکت خوانندگانش نوشته می‌شود و هر کسی می‌تواند در هر زمان و از هرکجا آن را ویرایش کند. ويكی پديا تلاشی است جهت اشتراك افكار ودانش از سوی خوانندگان و برای خوانندگان . همواره افراد بسیاری در جهت بهبود ویکی‌ پدیا تلاش می‌کنند و صدها ویرایش در هر ساعت انجام می‌دهند. تمام این ویرایش‌ها در تاریخچهٔ مقالات و تغییرات اخیر ثبت می‌شوند . تغییرات نامناسب معمولاً به سرعت حذف می‌شوند و ممکن است دسترسی کسانی که مکرراً به خرابکاری می‌پردازند ، بسته شود .

ویکی پدیا دانشنامه ایست که در آن مقالات باید با دیدگاه غیر جانبدارانه نوشته شوند و دیدگاه‌های مختلف بیطرفانه و به طور متناسب مطرح گردند و مناقشات باید صورت ‌بندی و توصیف شوند اما درگیر آنها نشد ، همچنین فقط اطلاعاتی که از منابع قابل اعتماد به دست آمده اضافه شوند .

ویکی پدیا دانشنامه ایست که میتوان مطالب بسیاری در زمینه های فیزیک و ریاضیات و شیمی و زیست ‌شناسی و جغرافیا و زمین ‌شناسی و ستاره ‌شناسی و مهندسی و فناوری و رایانه و پزشکی و بهداشت و حقوق و مدیریت و کشاورزی و ارتباطات و اقتصاد و ادبیات و تاریخ و دین و جامعه ‌شناسی و روان ‌شناسی و زبان ‌شناسی و باستان‌ شناسی و علوم سیاسی وفلسفه و علوم شناختی و هنر و موسیقی و سینما و رسانه‌ها و ورزش و سرگرمی‌ها و بزرگان و مشاهیر در آن یافت .

همچنین بنیاد ویکی‌مدیا چندین پروژه چند زبانه با محتویات آزاد و با عناوین ویکی‌واژه فرهنگ واژه‌ها و اصطلاح‌ نامه ، ویکی‌نَسک متون و کتابچه راهنماهای آزاد ، ویکی ‌گفتاورد مجموعه‌ای از نقل قول‌ها ، ویکی ‌نبشته متون پایه و مرجع آزاد‌ ، ویکی ‌گونه راهنمای گونه‌ های زیستی ، ویکی‌ گزارش مرجع خبری با محتوای آزاد ، ویکی ‌انبار انبار پرونده‌ های چند رسانه‌ای عمومی ، فراویکی هماهنگ ‌کننده پروژه‌های ویکی ‌مدیا در دست اقدام دارد .

ویکی ‌پدیا پروژه ای نا سود بر است و محتاج  کمک مالی می باشد .

برگرفته از ویکی پدیا

. . .

از گفتگو با بنیان گذار ویکی‌ پدیا / سایت زنگوله / ترجمه: بابک باقرزادگان / به نقل از مجله‌ دانشمند :

ویکی پدیا رسما چه زمانی متولد شد؟
پانزدهم ژانویه ۲۰۰۱ ؛ ایده ما خیلی آرمان گرایانه بود. این که هر کسی از سرتاسر جهان به محیط آن‌لاین و متن باز ویکی پدیا دسترسی داشته باشد ؛ محیطی که مجموع دانش بشری را در خود خواهد داشت. حدود دو هفته بعد متوجه شدم که ایده جدیدمان کارایی دارد. مقالات وارد شده در ویکی پدیا در این برهه کوتاه از تمام مقالات گرد‌آوری شده در دو سال گذشته که نو‌پدیا فعال بود بیشتر شده بود. نقطه عطف دیگر در تاریخ ویکی پدیا حادثه ۱۱ سپتامبر بود. در آن زمان داوطلبان ویکی پدا از نقاط مختلف جهان به میدان آمدند و شروع به نوشتن مقالات متعدد کردند. خیلی زود مقالات زیادی در مورد مرکز تجارت جهانی نیویورک هواپیماهای ربوده شده و گروه های تروریستی متهم به دست داشتن در حادثه در ویکی پیدا وارد و ثبت شد. من متوجه شدم کاری که انجام می‌دادیم خیلی بی عیب و نقص بود. اگر زمانی حادثه مهم دیگری رخ دهد مانند بمب گذاری در متروی لندن در سال ۲۰۰۵ ویکی پدیا مکان بسیار مناسبی برای گرد‌آوری و ارائه اطلاعات خواهد بود. متن کامل

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر